Description
Overview
The YSDN150 Series is a compact 120W power supply offering regulated 24 Vdc outputs at power levels of 120 W. Featuring a universal 90–264 Vac input, the range includes built-in short-circuit and overload protection for reliable operation. Designed for industrial control panels, automation and instrumentation applications, the units providing a space-saving and dependable power solution for industrial systems that require up to 120W AC-DC.
Key Features
- Input Voltage: 90-264 Vac (120-370 Vdc)
- Output Range: 24 Vdc
- Power: 120 W
- Efficiency: Up to 88%
- Dimensions (H x W x D): 125 x 40 x 113 mm
- Screw terminals
- Certifications: UL & CE
- Made in China
Technical Specification
| Specification | Details |
|---|---|
| Power Rating | 120 W |
| Input Voltage | 90–264 Vac (120–375 Vdc) |
| Output Voltage | 24 Vdc |
| Output Current | 5 A |
| Operating Temperature | -20°C to +71°C |
| Dimensions | 125 x 40 x 113 mm |
| Compliance Standards | UL/EN62368-1 |
| Country of Origin | China |
| Cooling Method | Free air convection |
| Warranty | 3 years |
| Ingress Protection | IP20 |
| Weight | 600 g |
| MTBF | 450k hours (model dependent) |
| Special Features | DC ON/Low indicators, Vout adjustment, Slim Housing |
Available Models
| Model Number | Input Range | Output Voltage | Power Rating |
|---|---|---|---|
| YSDN150-24005000 | 90–264 Vac | 24 Vdc | 120 W |




