Description
Overview
The Adel System CB122410A is a flexible 12-24V 240W battery charger that can be configured to deliver either 12 V dc at 15 A or 24 V dc at 10 A, making it suitable for a wide range of industrial and automation power systems. It features a universal 90-305 Vac input and advanced Battery Care multi-stage charging (Boost, Absorption, Float, Recovery) with automatic battery status diagnostics and Life Test functions. This 12-24V 120W battery charger supports lead-acid, sealed, gel, Ni-Cd and Li-Ion battery types, the unit includes built-in protections against short circuit, overload and reverse polarity, dry-contact signal outputs for mains/backup and battery faults, Modbus RTU monitoring, and a compact DIN-rail mountable housing
Key Features
- Input Voltage: 90-305 Vac
- Output Range: 12 – 24 Vdc
- Power: 240 W
- Efficiency: Up to 91%
- Dimensions (H x W x D): 115 x 100 x 135mm
- Screw terminals
- Certifications: CE
- Made in Italy
Technical Specification
| Specification | Details |
|---|---|
| Power Rating | 240 W |
| Input Voltage | 90-305 Vac |
| Output Voltage | 12 – 24 Vdc |
| Output Current | 15 A /Â 10 A |
| Operating Temperature | -25°C to +71°C |
| Dimensions | 115 x 100 x 135mm |
| Compliance Standards | EN62368-1 |
| Country of Origin | Italy |
| Cooling Method | Free air convection |
| Warranty | 3 years |
| Ingress Protection | IP20 |
| Weight | 850 g |
| MTBF | 300k hours (model dependent) |
| Battery Technology | Lead Acid, Lead Gel, Ni-Cd, Li-Ion |
Available Models
| Model Number | Input Range | Output Voltage | Power Rating |
|---|---|---|---|
| CB122410A | 90-305 Vac | 12 Vdc & 24 Vdc | 240 W |




